קואלה לומפור, מבול וסיפדאן (KL)

KL היא עיר מאורגנת להפליא, במיוחד אם אתה בא מסבו. ממש נהניתי להסתובב בעיר אפילו בלילה. יש הרבה מקדשים (הינדו,בודהה) ומסגדים. מומלץ מאוד עבור אנשים שאוהבים ערים וקניות!

מ KL לקחתי טיסה עם AirAsia לעיר Tawau במחוז Sabah (מזרח לקואלה לומפור) והמשכתי ל-Semporna ומשם ל-Mabul (אי זעיר). קיבלתי המלצה ממדריך עמית ליצור קשר עם מקום בשם הדוד צ’אנג (Uncle Chang), כיוון שלרוב יש להם אישורים מתאימים לצלול בשמורת הטבע של סיפאדן. הוא צדק, היו מקומות ללטיל צלילה בסיפאדן. (Thanks: Guy Johnny Libano).

סיפאדן הוא גן עדן צלילה. המים כל כך צלולים כי שכמעט ולא צריך להשתמש בפלאש (במים רדודים). יש הרבה כרישים (Whitetip, Blacktip, Gray reef sharks ואם יש לך מזל, ולצערי הרב לי לא הייה Hammer head shrks). המון המון צבי ים (לפחות 3 סוגים) וזה בזכות השמורה לצבים על סיפאדן וגם הסיבהלכך שזה אתר טבע שמור. (אם מזמינים יום צלילה שם, מקבלים ארוחת צהריים על האי ומותר להסתובב ולטייל ולראות את השמורה לגידול הצבים, לצערי גם כאן לא בורכתי ולא יצא לי לראות בקיעת ביצים או תינוקות צבים רצים לים).

ל-Mabul יש כמה אתרי צלילה נחמדים מאד, אבל בניגוד ל-Sipadan הסביבה מצטיינת במאקרו (יצורים קטנים). ראיתי כאן את סוס הים הגמדי הראשון שלי ואת Ornate Pipefish השני. האי עצמו משעמם אם לא צוללים ןלא תמצאו שום דבר מעניין שם. יש הרבה מועדוני צלילה ו resorts עם מגוון רחב של מחירים. אם אתם מתכננים לצלול ב Sipadan, פנן לאתר הנופש שאתם מעונינים לצלול איתו ישירות. חייבים לעשות את זה מראש! כמות ההיתרים היומית מוגבלת. כל מועדון צלילה מקבל את אותה כמות של היתרים ליום. דוד צ ‘אנג הוא לא אתר נופש high-end אבל, זה היה ידידותי ומהנה. האוכל שהם מציעים לא היה נהדר אבל אתה יכול לקנות דגים טריים מדייגים מקומיים והמטבח יבשל את זה בשבילך עבור 20RM (כ 5 $) ואת זה הם מבשלים נהדר. בערב יש מוסיקה חיה, לפעמים מאורגן ולפעמים רק גיטרה ותופים של חברה שעובדים שם, אווירה טובה ונינוחה.

עבור לשלב הבא בטיול שלי: סבלאיין ואפו ריף